Touží po lásce, ale neví ji přijmout, touží po kamarádech, ale nedokáže s nimi vycházet. Michal má 12 let, a před sebou žádnou budoucnost. Za jeho smutný osud může alkohol, kterému propadly jeho rodiče, a který si matka neodmítl ani v těhotenství.
Facebook
Každoročně se ve světě narodí asi 119 tisíc dětí s fetálním alkoholovým syndromem. Lékaři před pitím v těhotenství varují, bezpečná hranice neexistuje, alkohol by měl být tabu. Foto: shutterstock.com
Michal se narodil s poškozením mozku, projev fetálního alkoholového syndromu. Skloubili se u něj všechno, co si nikdo nepřeje – hyperaktivita, poruchy chování, poruchy pozornosti, poruchy vztahové vazby, narušený intelekt. Fyzicky je zdravý, bez dozoru však žít nedokáže, takže ho čeká zřejmě jen invalidní a ústavy přiměřené věku.
Rodiče mu žijí, ale jako popíjeli tehdy, popíjejí i nyní. „Na etapy. Matka vydrží dva-tři měsíce nepít, pak táhne šňůru, někdy i pět týdnů, když o sobě neví. Zkoušela se léčit, asi pětkrát, ale pokaždé do toho sklouzla zas. Problém je, že si, stejně jako její manžel, stále nepřipouští, že má problém s alkoholem. Přestože vidí, jak dopadly její děti, si to nepřipouští, „přibližuje Michalova kmotra, která si ho i jeho staršího bratra Pavla vzala do pěstounské péče. Vzhledem k soukromí chlapce a malé město, ve kterém žijí, si přeje zůstat v anonymitě. Nazvěme ji Ivana.
„Neměli jsme na výběr …“
Chlapcům, tehdy měli osm a dvanáct let, hrozilo, že skončí v dětském domově. Proto se s manželem rozhodli, že si je vezmou k sobě. A to přesto, že měli ještě vlastního malého syna a babičku v pokročilém stádiu Alzheimera.
„Mysleli jsme si, že to potrvá jen určitý čas, dokud se jim máma dá dohromady, nikdo netušil, že z toho budou celé roky. A nikdo ani netušil, jaké to bude obtížné, zejména to, jaké až vážné problémy Michal má, „vrací se do minulosti Ivana.
![](https://prostezena.cz/wp-content/uploads/2021/09/pexels-photo-4110404-683x1024.jpg)
Jak však říká, na výběr neměli. „S manželem jsme oba věřící a chlapcům jsme kmotři. Při křtu jsme slíbili postarat se o nich, kdyby bylo třeba … Když jejich sociálka odebrala rodičům, nikdo je nechtěl. Takže bylo víceméně rozhodnuto. Nedokázala bych žít s vědomím, že chlapci jsou v dětském domově, a že já jsem něco slíbila a nedodržela to … Navíc když je v našem domě pro ně místo, máme se relativně dobře, dokážeme se postarat … „
Nevěděli si ani umýt ruce
Lehké to však zdaleka nebylo, naopak. Chlapci nevěděli nic, takoví zanedbání byly. Umýt si ruce, spláchnout po sobě, jíst, hrát se … Vše se museli učit. Starší Pavel, jehož matčino pití poškodilo méně, to dokázal lépe.