Pondělí, 27 března, 2023
aktuálně

10 tipů, jak se více věnovat dětem

Věnovat se dětem je velmi důležité, v každodenním shonu však rodiče často jen těžko nacházejí čas, který by mohli strávit jen se svými potomky. Přinášíme vám 10 tipů, jak si na své děti najít více prostoru.

 1. Domácí práce dělejte společně
  Vy připravujete večeři, dítě je na mobilu nebo počítači. Každý si dělá své, ale není to škoda? Pokud dítě zábavnou formou zapojíte do společných činností, získáte společný čas navíc. Když lidé dělají něco spolu, sbližuje jejich to a zažijí při tom i spoustu zábavy. Bonusem bude, že dítě zná hodnotu práce a bude umět ocenit její výsledky. Společně připravena večeře mu chutnat určitě víc.
 2. Večer je váš
  Společný spánek s malými dětmi není prospěšný jen kvůli prohlubování vzájemného vztahu, ale umožňuje strávit spolu více času, než když jen večer dáte dítěti pusu na dobrou noc a zavřete dveře dětského pokoje. Pokud s dítětem nechcete přímo spát v jedné posteli, alespoň si k němu večer lehněte, čtěte si, povídejte si o tom, co jste během dne zažili. Je to vzácný čas, když se nikdo nevěnuje jiným činnostem, ale možná se soustředit na toho druhého.
 3. Dejte si děti do diáře
  Děláte si na každý den plány, co všechno musíte stihnout v práci, jaké úřady musíte vyřídit, co všechno je třeba nakoupit? Asi to bude vypadat trochu směšné, doplnit plán o kolonku Hra a mluvení se s dětmi, ale když se dítě stane součástí pevného denního rozvrhu, nebudete mít tendenci odsouvat ho na vedlejší kolej jako něco, co počká, protože přednost má všechno ostatní.
 4. Najděte si společné aktivity
  Najděte si s dětmi společné aktivity, kterým se budete věnovat pravidelně. Takovou aktivitou může být bazén každý pátek, procházka do přírody každou sobotu nebo každovečerní čtení dětem (uvítají to i starší děti, které již umí číst). Když si na tyto aktivity zvyknete, nebudete se jich chtít vzdát.
 5. Hrajte se s nimi
  Nudí vás dětské hry a když vás potomek zavolá, abyste s ním šli pohrát, raději se vymluvit na nějakou neodkladnou domácí práci? A přitom je to jedinečná šance, jak trávit s dítětem více času a také ho lépe poznat. Přemožte se a pravděpodobně zjistíte, že návrat do dětský dob je příjemný a obohacující.
 6. Domácnost počká, děti ne
  Určitě si v životě priority. Pokud je pro vás nejdůležitější rodina, a to určitě je, snažte se věnovat méně času a pozornosti domácnosti. Byt nemusí být dokonale čistý, ani teplá večeře každý den není nutností. Postačí byt udržovat v běžném provozním stavu.
 7. Práci nedávejte maximum
  Čas na rodinu ukrajuje hlavně zaměstnání. Do práce musí na osm hodin chodit většina lidí, málokdo má možnost dělat z domu nebo se zaměstnat na částečný úvazek. Nedávejte však práci celou svou energii, nemusíte ji odvádět v dokonalé kvalitě, stačí jen přiměřeně dobře. Ušetřené síly raději věnujte dětem. Když lidé umírají, nelitují toho, že málo pracovali, ale že nebyly dostatečně s nejbližšími. Myslete na to.
 8. Jezte společně
  Alespoň jedno společné jídlo denně. Dbejte na to, abyste spolu s dětmi setkávali u stolu, což není v mnoha rodinách samozřejmost. Napodobte trochu jižanské národy, pro které jsou hlavně večeře jen „záminkou“ setkat se s nejbližšími při rozhovoru.
 9. Buďte k dětem vnímaví
  Chcete se více věnovat dítěti a trápí vás nedostatek času? Času má dnes málo asi každý, ale zkuste se zamyslet, zda se vás náhodou netýká i nedostatek pozornosti vůči dítěti. Vnímáte ho dostatečně, jste na něj naladěni? Na práci v zaměstnání či v domácnosti se soustředit zřejmě dokážete, ale jak reagujete na vlastní dítě? Neposloucháte ho náhodou jen na půl ucha, ale ve skutečnosti nevnímáte, co vám říká? Nepřikývl bezmyšlenkovitě hlavou, ale myslíte na jiné věci? Soustředěna pozornost vás vrátí do přítomnosti – a tou je vaše dítě.
 10. Najděte si čas jen pro sebe
  Zní to paradoxně, ale abyste mohli naplno a s nadšením věnovat dětem, musíte se nejprve věnovat sami sobě. Zkrátka dobít si baterky, přijít na jiné myšlenky, než je rodina. Není možné být šťastným rodičům, aniž jste byli šťastným člověkem, a to znamená naplňovat i své vlastní potřeby.

Důležitá je nejen kvalita, ale i kvantita času
Ještě před časem se věřilo, že trávit s dětmi hodně času není nutné. Prý stačí věnovat se jim pár minut denně, ale intenzivně a jejich potřebu společně stráveného času to nasytí. Tento názor podporovaly i někteří psychologové, dnes se však od něj pomalu ustupuje. „Pokud chceme být dětem vzorem a životní jistotou, musíme s nimi trávit hodně času. Zvláště to platí u malých dětí, „píše psycholožka Pavla Koucká ve své knize Uvolněné rodičovství (Rozumně, citlivě a s menším nasazením) s tím, že i kvantita je důležitá.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články