Pondělí, 27 března, 2023
aktuálně

Zubní nit nebo mezizubní kartáček? Co udělá větší službu?

Dentální hygiena není jen o kráse. Přispěje vám na ni zdravotní pojišťovna.

Společný projekt ZP Důvěra a Pravdy 24.09.2021 13:16 Smiling woman holding dental floss near zuby … Foto: Shutterstock
Ilustrační foto.
Nejde jen o odstranění zubního kamene a pigmentových skvrn ze zubů. Dentální hygiena není kosmetický, ale léčebný úkon, který vás může ochránit i před ztrátou zubů. Pomáhá například předcházet zánětu dásní, od kterého bývá už jen krůček k paradentózy. Ta nejednou připraví o chrup i čerstvých padesátníky.

„Důslednou ústní hygienou zabezpečíme odstranění povlaků z povrchu zubu. Tím neumožníme, aby kariogénne bakterie obsažené v tomto povlaku odvápňovali sklovinu na povrchu zubu, což v konečném důsledku vede ke vzniku kazu, „říká MUDr. Igor Moravčík, prezident České komory zubních lékařů.

Stačí zubní nit?

Základem ústního zdraví jsou dokonale vyčištěné všechny plochy zubů i mezizubní prostory. V domácím prostředí je důležitou součástí hygieny ústní dutiny zubní nit či mezizubní kartáček. Stačí si vybrat jednu z nich? A která má větší význam?

„Mezizubní kartáček je účinnějším prostředkem na čištění mezizubních prostor jako zubní nit. Většinou třeba mít několik velikostí mezizubních kartáčků, „vysvětluje doktor Moravčík.

Zubní nit používáme pouze tam, kde není možné dostat se mezizubním kartáčkem. „Zubní nit nemůže plně nahradit mezizubní kartáček, protože má mnohem nižší čistící schopnost,“ dodal Igor Moravčík.

Výhoda Zdravé zuby od zdravotní pojišťovny Důvěra

150 eur ročně na zubní ošetření nebo dentální hygienu
dá se využít 5-krát do roka po 30 eur
od 1. ledna 2022 i na pečetění trvalých zubů u dětí
a na vyhotovení korunek a můstků pro dospělé
4-leté děti dostanou zubní balíček v hodnotě 30 eur
Dentální hygiena zkracuje čas u zubaře

Odborník připomíná, že při čištění zubů nelze zapomínat ani na jazyk. „Pro odstranění povlaků ze zubů je nutné mechanické odstranění povlaků zubním kartáčkem. Doporučuje se používat i zubní pasty, jelikož napomáhají čištění zubů a obsahují fluoridy, které jsou důležité v prevenci zubního kazu. Zubní pasta by neměla velmi pěnit a měla by obsahovat fluor, „vysvětluje zubní lékař.

Důkladné mytí zubů je nejlepší prevence kazu. „Platí, že čisté zuby se nekazí.“ Aby byla dentální hygiena stoprocentně prospěšná, třeba zubní ambulanci navštěvovat pravidelně, ideálně jednou za půl roku. Častěji návštěvy dentální hygieny zkracují čas, který musíte strávit v zubařském křesle. Díky pravidelné péči se v ústech nestihne usadit tolik nečistot, kazů a plaku, jehož odstranění není tak časově náročné.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články