Neděle, 4 června, 2023
aktuálně

Dětem uhradí vakcínu

Ačkoliv aktuální se větší pozornost věnuje epidemii koronavirus, netřeba zapomínat ani na očkování proti chřipce, která je také vysoce nakažlivým virovým onemocněním. Na jeho následky zemře na Slovensku v průměru 800 lidí ročně. V rámci podpory prevence Všeobecná zdravotní pojišťovna i během této chřipkové sezóny proplatí svým pojištěncům vakcíny v plné výši jejich ceny. Navíc děti budou mít sprejovou vakcínu, která se na rozdíl od ostatních nepíchá, zcela zdarma.

Pravda 24.09.2021 09:00 dívka, dítě, chřipka, rýma, nachlazení Foto: Shutterstock
Vakcína proti chřipce již existuje iv nosném spreji.
Všeobecná zdravotní pojišťovna uhradí dětem od 2 do 12 let nosní vakcínu Fluenz Tetra, která bude v lékárnách dostupná od 11. 10. 2021. Pojištěnci tak na doplatku ušetří 8,31 eur. Jde o nosní sprej obsahující suspenzi, která se aplikuje do obou nosních dírek. Při jejím podávání může dítě normálně dýchat. Není nutná inhalace. Jde o účinný a neinvazivní způsob vakcinace, který zvyšuje komfort malých pojištěnců při očkování a umožňuje jim vyhnout se stresu z jehly, „doplňuje místopředsedkyně představenstva VZP Beata Havelková.

Chřipka je často podceňovány akutní virové onemocnění, které se rychle šíří vzduchem z člověka na člověka. Při vážných komplikacích může skončit smrtí. Největší riziko představuje pro osoby s chronickými onemocněními, těhotné ženy, seniory, ale i malé děti.

„Lidský organismus se chřipkou oslabí, díky čemuž se člověk může nyní během stále přetrvávající pandemie snadněji nakazit koronavirus nebo dalšími infekčními chorobami a naopak. Jejich souběžný průběh může významně zhoršit zdravotní stav nejen rizikových pacientů, ale i ostatních. Oběma onemocněním se přitom dá předejít očkováním, „vysvětluje Beata Havelková.

Data Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrzují narůstající zájem o očkování proti chřipce. Zatímco během očkovací sezóny, která trvá od října do dubna, se v letech 2018/19 a 2019/20, dalo naočkovat přibližně 160 tisíc pojištěnců, během minulé sezony 2020/21 to už bylo něco přes 197 tisíc. Podle informací Úřadu veřejného zdravotnictví to však bylo stále jen téměř 6 procent populace Slovenska. V očkování proti chřipce za poslední roky vynikali více ženy než muži.

Všeobecný lékař může vakcínu proti chřipce předepsat i elektronicky. Pojištěnec si ji po vyzvednutí v kterékoli lékárně přinese do ambulance praktického lékaře a ten ho po dohodnutí termínu očkovat. Zvláštním benefitem VZP pro těhotné poistenky zůstává očkování proti chřipce v ambulanci gynekologa.

Odborníci doporučují dát se očkovat proti chřipce na začátku její sezóny, čili v průběhu října a listopadu. Dostatečná ochranná hladina protilátek se vytvoří 14 dní po očkování a účinek trvá přibližně 6 až 12 měsíců.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články