Úterý, 24 září, 2024
aktuálně

Naše tělo je stvořeno pro pohyb. Jeho nedostatek bolí

Bolest zad trápí téměř 80 procent Slováků a je často způsobena stresem, nedostatkem odpočinku, špatnými pohybovými stereotypy nebo nevhodnými stravovacími návyky. Ačkoli lidstvo dosáhlo obrovský pokrok, naše tělo se za posledních pět tisíc let velmi nezměnilo. Stále je přizpůsobeno na sběr a lov. Tento kontrast vytváří nerovnováhu, která se rychle projeví různými bolestmi, nejčastěji zad.

Dorota Hudecová, Pravda 24.09.2021 06:00 páteř, hologram Foto: Shutterstock
Páteř si nejvíce ničíme nepřiměřeným jednostranným a dlouhodobým přetěžováním jednotlivých jejích úseků.
S rozvojem společnosti narůstá i počet pacientů s bolestmi zad. „Vyplývá to především ze sedavého způsobu práce, života, a jednoznačného přetěžování plotének celé páteře. Proto je velmi důležité, abychom se naučili střídat práci u počítače, práci vsedě s odpočinkem a uvolňováním svalstva zad. A tento pracovní a životní postoj bychom si měli osvojit už od mládí, „říká lékařský ředitel Bardějovských lázní Jozef Halecký. Když už dojde k poškození páteře, je těžké tento stav změnit.

„Co jsme si nesprávnými návyky způsobily, to bychom si měli i správným pohybem a cvičením i léčit. Nejlepších výsledků lze dosáhnout léčebnou tělesnou výchovou pod vedením zkušených odborníků například tzv. severskou chůzí s holemi, nordingwalking. Plavání je oblíbenou a účinnou metodou léčby při všech druzích poškození páteře, „říká o prevenci, ale i řešení problémů doktor Halecký.

Páteř si nejvíce ničíme nepřiměřeným jednostranným a dlouhodobým přetěžováním jednotlivých jejích úseků. „Především při dlouhodobé sedavé práci s přetížením krční a hrudní páteře a přetížením bederní páteře zvedáním těžkých břemen při práci na poli, ale i při některých druzích sportu. U dětí častou příčinou poškození páteře je nesprávné sezení ve škole a spontánně dětské skoliózy, které přehlížejí a neléčí se. Musíme si uvědomit, že jsou lidé, kteří jsou již dědičně náchylní na dřívější a těžší poškození páteře a kloubů. A právě oni by měli včas a systematicky věnovat prevenci, „upozorňuje Josef Halecký.

páteř
ČTĚTE VÍCE
Sledujete hřbet u dětí až v pubertě? Může být pozdě
Podle jeho slov za lékaři chodíme obvykle pozdě, když už nepomáhají léky proti bolesti. „Pohybový aparát se léčí zejména pohybem a cviky. Léky jsou až na druhém místě. Rehabilitační lékař, fyziater by měl určit správnou diagnózu a naordinovat správnou léčbu. Rehabilitační pracovník, fyzioterapeut, by měl pacienta naučit správné a účinné cvičení, v nichž by mohl doma pacient pokračovat i sám, „přibližuje léčbu. „Bolesti páteře se můžeme zbavit pouze v některých případech, na začátku bolestí zad, kdy onemocnění je ve funkčním poškození, když je porucha v déletrvajícím napětí svalstva v oblasti obratlů a plotének. V tomto stádiu je nejdůležitější pod vedením odborníků zjistit, které cviky pomáhají a naučit se jejich praktikovat pravidelně. V pokročilých stádiích, když jsou poškozené ploténky, se už uchylujeme k lékům a chirurgickým způsobem léčby. „

K rozvoji onemocnění přispívají i dědičné predispozice. „Pokud má dítě predispozice k problémům s pohybovým aparátem, je důležité správně přistupovat k výběru zaměstnání a sportu. Počáteční funkční potíže je třeba již řešit správným nácvikem takových pohybů, které nám pomáhají. Je důležité včas diagnostikovat problém a zahájit léčbu. Ve středním věku už je důležité pátrat i po osteoporóze a dlouhodobě ji léčit. Musíme se vyhýbat úrazům při sportu a práci, které vyžadují operační postupy, „jmenuje doktor Halecký.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články