Krev v lidském těle rozvádějí cévy, které se dále člení na tepny rozvádějící krev směrem od srdce a žíly přivádějící krev směrem k srdci. I žíly mohou onemocnět a dokážou nás potrápit.
bs, Pravda 23.09.2021 06:00 pohanka, zdravá strava, celiakie, bezlepkové … Foto: Shutterstock
Pohanka je bezlepková potravina. Vhodná i pro celiatiky.
Pokud bychom změřili na délku každou žílu, tepnu a vlásečnice (céva propojující tepny a žíly) v těle normálního dospělého člověka, dostali bychom se na neuvěřitelné číslo 100 tisíc km. Je to mimochodem více než dvojnásobek obvodu naší planety a necelá čtvrtina vzdálenosti ze Země na Měsíc. Takže není překvapením, že v celém tomto kilometrovém prostoru se můžeme setkat s problémy, a to především v žilách, které se nacházejí v našich nohách. Naše žíly na nohách mají nelehký úkol při pumpování krve proti směru gravitace až ke našemu srdci.
Pokud má krev potíže s pohybem nahoru od nohou, žilní stěny se oslabují a chlopně v jejich nitru se poškozují. Poškozené chlopně přestávají fungovat, krev začíná padat i směrem dolů (tzv. Reflux), a to má za následek vytváření křečových nebo pavoučích žilek. Mezi další příznaky patří nepříjemné mravenčení, pálení, pocity těžkých nohou a otoky, které se projevují zejména večer.
Chirurg Július Muranský: Jak se operují křečové žíly?
Včasná změna životního stylu dokáže výrazně zpomalit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, zabránit části infarktů a cévních mozkových příhod. Měli bychom do svých životů zařadit více pohybu a konzumovat kvalitní potraviny. Příroda v sobě ukrývá poklady, které nám mohou pomoci při podpoře zdraví cév.
Skvělou potravinou je například pohanka (na fotografii). I když se o ní říká, že je to „jídlo chudých“, pro žilní zdraví neexistuje lepší potravina. Pohanka je totiž nejdůležitějším přírodním zdrojem rutinu. Tato látka (ve skutečnosti jde spíše o komplex látek) patří mezi rostlinné flavonoidy. Rutin zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, čímž je chrání před popraskáním. Může tedy pomoci při všech zdravotních problémech, které s tím souvisí – křečových žilách, popraskaných žilkách v obličeji, sklonu ke krvácení (z nosu, dásní). Rutin v těle funguje ve spolupráci s vitaminem C (navzájem podporují svou schopnost působit v těle jako antioxidant).
Jetel luční je další bylinkou, kterou používali již naši předkové na rozmanité neduhy. Sice jde o skromně vypadající rostlinku, ta však v sobě ukrývá významné účinky na naše zdraví. Zvyšuje elasticitu a pevnost cév a kapilárních stěn. Navíc pomáhá ženám s příznaky spojenými s menopauzou.
Hloh byl odpradávna označován za bylinku „na srdce“. Látky, které v něm najdeme, prospívají srdci i krevnímu oběhu, stimulují srdeční sval a zlepšují prokrvení celého organismu. A mezi další bylinky patří rdesno ptačí, řebříček obecný (lidově nazývaný řebříček) nebo šipka.