Neděle, 25 února, 2024
aktuálně

Ačkoliv je pohyb klíčový, přehnané cvičení může způsobit i opačný efekt: Držte se tohoto pravidla, doporučuje trenér

Pokud nechcete při hubnutí stagnovat, měli byste se podívat i na to, kolik pohybu si dopřejete. Přehnané cvičení, může mít totiž opačný efekt, jak byste chtěli. Naordinujete si i povinný odpočinek.

Ačkoliv je pohyb klíčový, přehnané cvičení může způsobit i opačný efekt
Ačkoliv je pohyb klíčový, přehnané cvičení může způsobit i opačný efekt
ZDROJ PROFIMEDIA
Ideální model funguje a jmenuje se 5: 2
Nastavili jste si režim, ve kterém se chcete dopracovat ke krásné figuře, změnili jste jídelníček, zdravější se stravujete, cvičíte a přestože první týdny jeli kila rychle dolů, nyní už jaksi stagnuje? Chyba může právě špatně nastaveném tréninkovém plánu. Pokud totiž cvičíte každý den a nenecháte tělu prostor k odpočinku, jednoduše se dopracujete k zmiňované stagnaci.

„Měl jsem mnoho klientek, které právě s tímto bojovali. Perfektně nastavený jídelníček, každý den makali, ale najednou se zasekly v bodě, ze kterého se nevěděli dostat. Právě to, že tělu nedávali prostor vydechnout, ho představili na obranný mechanismus, kdy jakoukoliv fyzickou aktivitu vnímalo jako něco, na co již bylo připraveno a nemělo tendence spalovat. Zkrátka mu vytvořili návyk, ve kterém už šlo. „

Přečtěte si: Nejčastější chyby, které nám brání mít super břicho: Získejte užší pás o několik centimetrů

„Proto vždycky říkám, že 5: 2 je nejideálnější model. Organismus a svaly zkrátka potřebují prostor k regeneraci, to neoklamete. A kromě toho, nic jiného velmi intenzivním tréninkem jako stagnaci a zastavení v určitém bodě nedosáhnete,“ vysvětluje fitness trenér Mgr. Igor Prospěšný.

Mnohé z nás si také myslí, že pokud budou ve fitku dělat mnohem více opakování, dopracují se ke hezčí figuře expresnejšie. I zde však tato rovnice neplatí. Nemusíte dělat 20 – 30 opakování z každého cviku, kdy je vaším cílem dopracovat se ke krásnému bříšku Při takových počtech nestimulujete potřebné svaly, aby rostly a byly pevnější, ale zvyšujete jim odolnost vůči tomu.

„Ano, toto je také pravda. Je mnohem lepší cvičit s větší intenzitou a použít vyšší váhu. Tehdy vám zcela stačí 7-14 opakování a uvidíte, že tak dosáhnete, požadovaný efekt.“

Na toto si třeba dávat při cvičení pozor
Necvičte s plným žaludkem – jezte nejpozději hodinu a půl před tréninkem.
Při tréninku musíte cítit námahu, v žádném případě ne bolest.
Optimální počet tréninků za týden je 3 až 5krát v trvání 45 – 60 minut.
Naordinujte si dva dny v týdnu režim odpočinku a nechte tělo v klidu.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články