Možná jste se ocitli bez práce vy sami, možná jde o vašeho partnera, sestru nebo třeba švagrovou, kdo právě přišel o práci. I když přijdeme o práci ve třiceti, často to nebereme příliš dobře. Natož tak, když nás taková zkušenost potká po padesátce. Mnozí zaměstnavatelé – certifikace firem, si bohužel myslí, že osoby starší 50 let už jsou myšlenkově „zkostnatělé“, jsou pomalejší, nemají tolik nových nápadů, inspirace na zlepšení podnikání…
Nabídněte své zkušenosti i mnohá vaše pozitiva
Je velmi důležité, abyste do firem nosili nebo posílali skvěle sepsaný životopis. Nelitujte se a buďte sebejistí. Nové zaměstnání si přece najdete. Věřte tomu. Dříve či později tomu tak bude.
A abyste našli místo co nejdříve, své dřívější pozice kvalitně popište. Nemusí jít o zdlouhavé litanie, které nebudou bavit číst. Buďte struční, heslovití, ale neopomeňte nic důležitého. Pracovali jste v týmu? Nebo jste pracovali samostatně?
Jste ochotni pracovat přesčas, pokud jde o dokončení zakázky? Máte odrostlé děti, takže vás netlačí čas a v práci můžete zůstat déle, nebo přijít dříve, když je potřeba?
Zlepšete se v něčem
Využijte času, který trávíte doma a začněte se znovu učit jazyk, nebo nějaký počítačový program. Stačí mít doma internet a spoustu učiva najdete zde. To, co budete umět, vám může pomoct v novém zaměstnání. Zvláště, pokud jste to v tom starém nepotřebovali. Stejně tak si můžete udělat rekvalifikaci, kterou nabízí Úřad práce. Chtěli jste si zkusit jinou profesi, než tu, kterou jste doteď dělali. Zkuste to teď.
Hledejte práci, kde se dá
Zaregistrujte se na ÚP, prohledávejte internet, portály s nabídkami inzerce práce, projděte internetové stránky firem, které by vás mohli potřebovat, napište jim a pošlete životopis, nebo si rovnou podejte inzerát. A nezapomeňte se zeptat i vašich známých a rodiny. Třeba budete překvapeni, kdo vám novou práci doporučí.